Jest taka księgarnia

Mam słabość do ptaków. Nawet na tym blogu wielokrotnie dawałem temu wyraz, ale po przeczytaniu książki Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka, opowieści po drodze” wiem, że nie jestem sam.  

Wiedza i wrażliwość na najdrobniejsze detale z życia ptaków. Dar porównań, lekkość skojarzeń, poczucie humoru. Dobór słów szlachetnych i adekwatnych. Rzeczowość opisu. Każde zdanie uzbrojone w ładunek wiedzy, fascynacji i inspiracji. Taka jest ta książka. Oczywiście, o ile ktoś ma słabość do ptaków.

Opis tego, co możemy usłyszeć w ptasim świecie, sprytne połączenie wielu źródeł, pisanie między konwencjami. Zupełnie jakby to był śpiew różnych ptaków.

Na granicy literackiej fantazji i rzetelnych badań, wrażliwości na to, kim może być ptak.

„Podobno sroki odmówiły Noemu wejścia na arkę – wolały zostać na zewnątrz i zobaczyć jak świat tonie (…) Wróble żadnej piosenki nie mają, a już na pewno takiej, którą warto byłoby zanucić, ale mają bujne życie towarzyskie (…) Rudzik to niezły iluzjonista (…) Bocian powstał z człowieka.”

Katalog ptasich i ludzkich relacji. Pochwała różnorodności ogrodów, roślin, światów.

„Jarzębina, kalina, tarnina, głóg, śnieguliczka, berberys, dzika róża, ligustr, irga, kruszyna, jałowiec, cis, jabłka – i oczywiście jemioła. Stąd i jemiołuszka.”

„To nie sroki, ale my odpowiadamy za dewastację miejskich i wiejskich terenów zielonych oraz przydomowych ogrodów. Za hekatombę drzew i krzewów jak Polska długa i szeroka, za nadużywanie pestycydów tak w miastach, jak i na polach.”

 

Zobacz ptaka. Opowieści po drodze - Karczewski Jacek

 

Książkę Zobacz ptaka  dostałem w prezencie pod choinkę.  Tata przyznał się, jak do tego doszło. O pomoc w wyborze książek dla całej rodziny poprosił panią Małgorzatę Podgórską z księgarni Papirus przy ul. Belgradzkiej na warszawskim Ursynowie. Opisał cechy, wiek, zainteresowania osób, którym chce te książki pod choinkę podarować. W moim przypadku miał ułatwioną sytuację, bo wcześniej przekazał do księgarni „Przestarzałego jak człowiek”.

 

Przestarzały jak człowiek

 

Nie wiem, czy uwagę pani z księgarni zwróciły rozdziały o ptakach, czy generalny kierunek opowieści, ale bardzo wdzięczny jestem zarówno jej, jak i tacie za taki wybór. Książkę Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka” gorąco polecam na zimowe wieczory. Zanim w parkach, lasach i ogrodach znów zrobi się gwarno i tłoczno.

 

Próba sroki

 

Autorką rysunku otwierającego wpis jest Elżbieta Kiełczykowska, która zilustrowała również książkę „Przestarzały jak człowiek”. Dziękuję.