Zrównoważeni

Stres jest czymś, z czym po prostu należy sobie radzić. Zgoda? Nie rozczulać się ani nad nim, ani nad sobą, umieć wykorzystać do własnych celów. Zagrać mu na nosie. Wygrać. To dobra metoda na stres. Szacunek budzą ludzie, którzy do perfekcji opanowali sztukę panowania nad stresem. Z wirtuozerią owijają go sobie wokół palca wychodząc na scenę, na boisko, stając przed kamerą. Najtrudniej jest, kiedy sceną i boiskiem jest życie. Wtedy zaczynają się schody. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić ze stresem, i że są metody, dzięki którym można sobie z nim poradzić.

Bogata jest wiedza i literatura tematu. Szczególnej pokory uczy diabelski łańcuch konsekwencji zachwiania równowagi między pracą a życiem poza nią. Zaczyna się właśnie od stresu. Po nim przychodzi wypalenie zawodowe, depresja, a w czarnym scenariuszu karoshi – śmierć z przepracowania. Brzmi jak horror? Być może, ale takie są naukowe ustalenia.

Zrównoważeni – animacja czasu to konkurs o stresie, który sam w sobie jest dla nas – autorów i organizatorów – źródłem stresu. Czy znajdą się artyści, animatorzy, rzemieślnicy, wizjonerzy, satyrycy, webmasterzy, ludzie niepokorni i pomysłowi, którzy podejmą wyzwanie i stworzą animacje na temat stresu? Czym ta bestia jest, kiedy i dlaczego występuje, kto za to płaci i czy naprawdę istnieje? To konkurs na animacje o tym, jak stres okiełznać, ośmieszyć, storpedować. Jak animować czas życia, żeby nas nie zapędził do narożnika, z którego trudno się potem wydostać.

Pani na poczcie i pan w fabryce, oboje pracujący ponad godziny i ponad siły; muzyk wychodzący na scenę, sportowiec, aktor, polityk, na których wszystkie oczy patrzą. Inwestor, który traci, przedsiębiorca, który nie spłaca kredytu, mama, która nie nadąża, tata, który nie ma pracy. Prezes, który wylatuje z posady, emeryt, któremu brakuje do pierwszego. Stres? Spokojnie. Takie jest życie.

A jakie jest? Gdzie jest źródło naszych stresów? Jak równoważyć nasze życie? Kiedy się przeciwstawić, zaprzeczyć, uznać, że granice zostały przekroczone? Jakiej wagi użyć? Jak animować nasz czas?

To jest konkurs na animacje. Czasu, myśli, skojarzeń. Zachęcam do udziału. Regulamin, nagrody, wszystko znajdziecie w sieci. Oprócz pomysłu, jak ten temat animować.