Na co można liczyć?

Trwa karnawał narracji dotyczących współczesnej pracy.  Zastanawiamy się kiedy sztuczna inteligencja zrobi na tym rynku generalne porządki. Well-being, jako lekarstwo na całe zło, wchodzi na ring z pracą jako źródłem stresu, mobbingu i depresji. Zasada równowagi życia zawodowego z osobistym przysiadła cichutko w kącie. Praca zdalna rozłożyła ją na łopatki i robi swoje. Są entuzjaści i krytycy tej zmiany. Rozwiązania kodeksowe? Cudowna moc sygnalistów, którzy zapobiegną nieprawidłowościom? Ujęcie systemowe poprzez fuzję odpowiedzialności za środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny = ESG? Czas pokaże.

Innowacje, które miały zapewnić, że wszystko będzie szybciej, łatwiej, bezpieczniej i wreszcie będziemy mogli zająć się życiem, na razie sprawiły, że zapomnieliśmy, czemu miały służyć. Zachowanie zasad bezpieczeństwa cyfrowego to nasza mantra. Technologicznego zbawienia nie widać. Za to dzieciaki wpadają w otchłań sieci bez nadziei, że kiedyś wynurzą głowy.

Szczęście w skali

Nawet się nie obejrzeliśmy, a uznaliśmy, że potrafimy zmierzyć poziom szczęścia pracowników. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez agencje Jobhouse i Great Digital, wynika, że poziom szczęścia Polaków w życiu zawodowym zmalał. W 2021 r. wynosił 7,9 w skali od 0 do 10 – dziś jest to 6,9. Katastrofa! Polacy są mniej szczęśliwi w pracy niż rok temu?

Głównymi czynnikami, które według ankietowanych mają wpływ na poczucie szczęścia w pracy są: dobre wynagrodzenie (89% wskazań), współpracownicy, na których można liczyć (83%), możliwości rozwoju (81%) oraz przyjazna atmosfera (80%). Dla 77% ważne są także relacje z przełożonym. Wynagrodzenie od lat pozostaje na pierwszej pozycji, widoczny jest jednak wzrost znaczenia roli współpracowników oraz rozwoju.

Ciekawe, że nie ma na tej liście celu, misji, powodu wykonywania pracy. Nie ma przekonania, że ta praca ma sens, jest potrzebna i pożyteczna, zgodna z wartościami, które szanujemy. Czy jest możliwe, że nikt ankietowanych o to nie pytał?

Konkurs i wystawa

Szósta edycja konkursu fotograficznego i filmowego O!Znaki Pracy wpisuje się w główny nurt narracji o pracy tu i teraz, ale jednocześnie zaprasza do innych opowieści. „Szczęśliwi pracy nie liczą” – to temat konkursu. Zaproszenie pod prąd, wymagające i ciekawe. Dzięki tym zdjęciom i filmom możemy na pracę, choć przez chwilę, spojrzeć z innego punktu widzenia.

Fot. Paweł Koniarski
Fot. Grzegorz Krzysztofik
Fot. Stanisław Pytel

Więcej zdjęć nagrodzonych w konkursie znajdziecie na Wystawa

Polecam wyróżniony w konkursie film.

 

Autorem zdjęcia otwierającego wpis jest pan Arek Pisarek.

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Agnieszki Szczygielskiej, kuratorki wystawy O!Znaki Pracy, współautorki projektu konkursu i autorki jego lotu. Organizatorem konkursu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Cytowane wyniki badań na podstawie: Badanie szczęścia w pracy Polaków