Gdzie jest piłka – zarządzanie rozwojem

Kiedy oglądamy mecz najczęściej patrzymy w miejsce, w którym znajduje się piłka. Tymczasem równie ważne, a może ważniejsze rzeczy dzieją się tam, gdzie jej nie ma. O wyniku decyduje przede wszystkim gra bez piłki. Podobnie jest w życiu firmy.

Zachowania zawodników bez piłki mają największy wpływ na jej rozwój.

Zarządzanie rozwojem polega na zrozumieniu i umiejętnym motywowaniu tych, do których możemy podać. To ich aktywność, pomysłowość, determinacja i ruch decydują o liczbie wariantów, które mamy do wyboru.

Żyjemy w czasach nieustannych aktualizacji, resetów, zmian i modyfikacji. Kluczowym źródłem rozwoju jest wielość wariantów, z których możemy korzystać.

Skupienie wyłącznie na tych, którzy są przy piłce, może przesłonić zaangażowanie w rozwój obszarów, na których powinniśmy się koncentrować.

W czasach wielu przyszłości nie ma lepszej inwestycji niż ludzie grający bez piłki.

Nie tylko najzdolniejsi, ale również niedoceniani, wymagający wsparcia lub inspiracji. Kiedy mają realną szansę rozwoju, potrafią grać nieszablonowo, innowacyjnie i skutecznie.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rezerwy tkwią w twojej organizacji, spójrz na grających bez piłki i pomyśl, jak ich zachęcić i pozyskać, żeby warto było im tę piłkę podać.

 

Na ilustrację wpisu wybrałem grafikę Agnieszki Małeckiej – Kwiatkowskiej „PoKroje!” z 2002 roku.