karta dużej rodziny

Otwarcie

Fascynujące były narodziny projektu: analizy jak to działa i nie działa we Francji, jak mogłoby działać w Polsce, konsultacje z samorządami, organizacjami pozarządowymi, a przed wszystkim dyskusje w Ministerstwie o tym, jak ten projekt zrealizować. Początkowo byłem zwolennikiem nieco innego scenariusza wprowadzania karty, opartego w większym stopniu na zgromadzonym już kapitale kart samorządowych. Uważałem, że taki proces, choć będzie trwał dłużej, wzmocni samorządy i zachęci je do współtworzenia karty. Kiedy dziś wchodzę do marketu budowlanego, sklepu spożywczego, restauracji, księgarni, muzeum czy kupuję paliwo na stacji benzynowej i widzę uśmiechnięte logo Karty Dużej Rodziny, to myślę, że wariant wprowadzenia od razu karty ogólnopolskiej sprawdził się znakomicie. Działa i służy ludziom.

Interes jako wspólne dobro

W rezultacie studiów i analiz, negocjacji i dialogu z potencjalnymi partnerami programu stworzyliśmy rozwiązanie łączące działania rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu dla wspólnego dobra. Modelowe. Przykład jak może wyglądać polityka społeczna. Każdy coś w tym procesie daje od siebie i każdy na tym korzysta. A najważniejszym beneficjentem są rodziny. Proste? Oczywiście. Pod warunkiem, że się to wcześniej wymyśli, przygotuje, opisze, pozyska sojuszników, przełamie uprzedzenia, stworzy ramy prawne, zasady dystrybucji i wdroży. Krok po kroku. Tysiące miejsc na mapie Polski łączy dziś ten znak:

Jeszcze brzmią mi w uszach lamenty krytyków nad tym, że do programu w pierwszych tygodniach jego funkcjonowania przystąpiły luksusowe delikatesy i sklep z biżuterią, a przecież „to nie jest to, czego naprawdę oczekują duże rodziny!”. Opuśćmy zasłonę. Ważne, że mamy kartę. A jeśli zasady korzystania z niej będą modyfikowane, to nie wątpię, że dla wspólnego dobra, interesu wszystkich jej beneficjentów i ponad tak zwanymi podziałami.

Czasem w miejscach, gdzie honoruje się Kartę Dużej Rodziny zagadywałem o to, jak działa, jakie jest zainteresowanie, jakie zniżki. Może to przypadek, ale mam wrażenie, że ludzie chętnie odpowiadają na te pytania i często się uśmiechają. Chyba lubią tę Kartę.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona w grudniu 2014.  W maju 2015 przyznana została milionowa Karta Dużej Rodziny. W grudniu 2015 było ich już półtora miliona.

marzec 2017