O! ZNAKI PRACY 2017

Pierwsza edycja konkursu za nami. Z laureatami spotkaliśmy się w Warszawie podczas uroczystości wręczenia nagród. Nagrodzone filmy i zdjęcia, a także informacje o konkursie znajdziecie na https://oznakipracy.ciop.pl/

Jak każdy konkurs, także O! ZNAKI PRACY mają swój „salon odrzuconych”. Prace, które nie zmieściły się na podium, ale na pewno zasługują na uwagę. Wybrałem kilka z nich. Będziemy je promować w wydawnictwach związanych z konkursem i podczas wystaw prezentujących konkursowe prace. Historia, nie tylko sztuki, pełna jest dowodów, ze przechodzą do niej przedstawiciele „salonów odrzuconych”.

Magdalena Warchoł – Kamińska przesłała na konkurs cztery zdjęcia. To jedno z nich zgłoszone na temat: „Telepraca, elastyczny czas pracy, praca na odległość – w poszukiwaniu mobilnych form zatrudnienia; wolność i alienacja”.

Magdalena Warchoł – Kamińska, „Wolność i pasja sposobem na zarobek”. Zdjęcie nadesłane w konkursie O! ZNAKI PRACY 2017.

Od tandemu Magdalena Dyrczyk i Marta Derlicka otrzymaliśmy cykl sześciu zdjęć „Praca na taśmie„. Myślę, że w kolejnej edycji konkursu powinniśmy przewidzieć nagrody również za zdjęcia połączone w cykl. Ich ocena będzie wówczas bardziej adekwatna, pełniejsza. Oto trzy zdjęcia z tego niezwykłego cyklu.

Natalia Dylczyk i Marta Derlicka, zdjęcie z cyklu „Praca na „taśmie”” zgłoszone na tema Warsztat pracy.
Natalia Dylczyk i Marta Derlicka, zdjęcie z cyklu „Praca na „taśmie””
Natalia Dylczyk i Marta Derlicka, zdjęcie z cyklu „Praca na „taśmie””.

A tu zdjęcia z innej bajki. Katarzyna Mordarska jest laureatką wyróżnienia im. Piotrusia Pana.

Katarzyna Mordarska, „Było nie minęło”
Katarzyna Mordarska, „Kurz i piach”.

Na koniec pierwszej subiektywnej prezentacji zdjęć, które nie znalazły się na podium, ale były tuż obok, albo niewiele dalej, zdjęcie nagrodzone nie tylko wyróżnieniem, ale też nagrodą uczestników konkursu. Autorem zdjęcia „Zawód pasterz” jest Andrzej Błoński, student Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego zdjęcie „Bace” (pisownia oryginalna) wybrałem również jako wprowadzenie do tego foto felietonu. „Bace” nie dostali nagrody. „Pasterz” kilka.

O! ZNAKI PRACY to konkurs, w którym nagrody mają swoje znaczenie, ale równie ważny jest udział w opowieści. W kwietniu 2018 roku zaprosimy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Wykorzystamy doświadczenia pierwszej edycji. Coś zmienimy, dodamy, będą niespodzianki. Do zdjęć z „salonu odrzuconych” wrócę jeszcze na blogu. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Wesołych Świąt i do zobaczenia w Nowym Roku.

Andrzej Błoński, „Na granicy zapomnienia – zawód pasterz”.